חיפוש

צומחים
יחד

"צומחים יחד" היא תכנית לימודים המשותפת לבני נוער יהודים וערבים ומתקיימת בחממה האקולוגית בעין שמר. מטרת העל של התכנית הינה להניע בני נוער יהודים וערבים לראות אחד את השני כשותפים שווים לפתרון אתגרים משותפים. התכנית מתבססת על התנסות משותפת, חווייתית ומתמשכת המשלבת מדע, סביבה וחקלאות יחד עם פעילות חברתית.

במסגרת התכנית, עוסקים התלמידים יחד באתגרים סביבתיים "גלוקליים" – מקומיים ועולמיים, כגון חקלאות עירונית, שימוש חוזר בפסולת וטיהור מים. התכנית מועברת בעברית וערבית יחד, בהוראה משותפת, במודל פדגוגי שפיתח צוות התכנית, המאפשר להתגבר על פערי שפה.

בתכנית "צומחים יחד" לוקחים חלק 120 תלמידים בשנה, הפועלים בקבוצות משותפות הבנויות מזוגות של בתי ספר: ניצני רעות (מנשה) ואל שאפעי (באקה), רעות (מנשה) ומייסר (מנשה), ביר אל סיכה (זמר) ושבילי רעות (מנשה), גוונים (מנשה) וברטעה (ואדי ערה). בנוסף, פועלת התכנית גם בחיפה, נוף הגליל וטייבה, שם מלמדים מורים את התכנית בהנחייה פדגוגית של צוות החממה. 

הלמידה מתבצעת בצוותים משותפים של 4 תלמידים, כך שבכל צוות יש 2 תלמידים יהודים ו – 2 תלמידים ערבים. לאורך המפגשים, רוכשים התלמידים ידע, מתנסים במיומנויות בנייה ועבודת צוות, לומדים מילים בשתי השפות ועובדים יחד. כמו כן התלמידים מבקרים ביקורים הדדיים בבתי הספר. בסוף תהליך העבודה מציגים התלמידים את תוצרי הלמידה בפני קהל עמיתים והורים, ולאחר מכן מבצעים משוב ורפלקציה.

בנוסף לתכניות הלימודים, כוללת תכנית "צומחים יחד" השתלמות מורים, במטרה להפיץ את הידע למקומות נוספים בישראל. את ההשתלמות מנחות ד"ר אילנה עירון וסג'א ותד.

התכנית הוקמה בשנת 2014 על ידי ד"ר אילנה עירון ובהמשך הצטרפה לניהול התכנית הגב' זינא גאנם ומשנת 2019 מנהלת את התכנית הגב' סג'א ותד. התכנית התקבלה למסלול "חממו"פ" של אגף מו"פ, ניסויים ויזמות במשרד החינוך, והציגה בביאנלה לחדשנות בחינוך שהתקיימה בירושלים בשנת 2022.

אנו מאמינים כי בוגרי תכנית צומחים יחד יובילו לשינוי חברתי וסביבתי למען עתיד כדור הארץ.

למידע נוסף:

כתבה שפורסמה אודות המיזם ב"מהדורה הצעירה" של ערוץ 12

כתבה ב"הגיע זמן חינוך" אודות הפרויקט "צומחים יחד" בחממה.

סרטון צומחים יחד

שיתוף:

תפריט נגישות